İmplant

İmplant, hastanın kendi doğal dişlerini kaybetmesi durumunda oluşan boşlukların, kemik içine titanyum vidalar yerleştirilerek tamamlanmasıdır. Aslında anlatıldığı kadar zor ve korkutucu bir tedavi değildir. Anestezi uygulandığı için hissiyat olarak dolgu veya kanal tedavisinden çok bir farkı yoktur.
İmplantın başarısını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Kemik kalitesi, hastanın sistemik rahatsızlıkları, ağız hijyeni, implantın kalitesi, uygulama sonrası ağız bakımı gibi faktörler implantın başarısını olumlu olumsuz etkilemektedir.

Peki neden implantı tercih ediyoruz?

Belli sebeplerden dolayı dişler çekilmek zorunda kaldıysa çekim sonrası boşluğun mümkün olan en kısa sürede kapatılması önerilir. Çünkü diş olmayan bölgedeki çene kemiği yavaş yavaş erimeye başlar ve bu durum önce kemikte sonra da yüzümüzde çökmelere,yaşlanmalara sebep olur. İmplant uygulamasıyla bu erime durur ve kemiğin sağlıklı bir şekilde korunması sağlanmış olur.
İmplant kimlere uygulanmaz?
Çene gelişimi tam olarak gerçekleşmemiş olan gençlere ve çocuklara, kemik erimesi problemi olan hastalara ve radyoterapi gören kanser hastalarına uygulanmaz.
Diabet ve kalp hastalarında belli düzenlemeler yapılarak kolaylıkla uygulanabilmektedir.

İmplant Uygulamasının Aşamaları :

MUAYENE

Muayene aşamasında detaylı bir ağız içi muayene ile dişetleri, alt ve üst çenenin ve dişlerin birbirleriyle ilişkileri gibi durumlar incelenir. Uygulanacak implantların sayısı boyu tipi implantların üstüne yapılacak protezler daha önceden kararlaştırılır. Klasik radyografilerin yanı sıra komplike vakalarda üç boyutlu tomografi alınarak özel bir cihazda çenenin aynı ölçüde modeli elde edilerek implantların yerleştirileceği bölgeler en az hatayla planlanır.

OPERASYON

Operasyon işinde uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Protezi yapacak hekim de operasyona katılmalı ve uygulamanın planlandığı şekilde yapılmasına yardımcı olmalıdır. İmplantın yerleştirilmesi diğer diş tedavileri gibi lokal anestezi ile yapılır. İnsizyon dişeti üzerinden yapılarak kemikte uygun aletlerle implantın yerleştirileceği yuva açılır. İmplant bu yuvaya yine özel aletler kullanılarak yerleştirilir. İşlem, uygulanacak olan implantların sayısına bağlı olarak 30-60 dakika arasında sürmektedir.

Online Randevu

DOKTORUMUZDAN RANDEVU ALMAK İÇİN HEMEN ONLINE RANDEVU FORMUNU DOLDURUNUZ!
Diş Hekimi Ezgi Şenyurt
Diş Hekimi Ezgi Şenyurt
WeCreativez WhatsApp Support
Sorularınızı yanıtlamak için buradayım... Sizi dinliyorum...
? Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?